Opening ∼ Jiří Kuděla ∼ Chameleon
UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy ostravského umělce Jiřího Kuděly, která se uskuteční ve čtvrtek 22. září 2022 v 16.00 h. v Galerii Student na půdě Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.
Výstava potrvá do 27. září 2022
Úvodní slovo: Tomáš Koudela
Otevírací doba galerie: po–pá 9–17
Fráni Šrámka 3, Ostrava (budova SB)
Jiří Kuděla
*1976, CZE
V letech 1995–2002 studoval u prof. Jiřího Načeradského na FaVU VUT v Brně, v roce 2000 si svá studia rozšířil ve Španělsku na Facultad de Bellas Artes, Castilla la Mancha, Cuenca. Studia dovršil v roce 2017 doktorátem na ASP Wroclaw v Polsku (prof. Pawel Jarodzki). V současné době působí na Katedře malby Fakulty umění Ostravské univerzity. Autor žije a tvoří v Ostravě.
„Chameleon nemá žádnou určitou barvu, kterou by člověk mohl vidět a všimnout si ji. Vyhýbá se pohledu, ve kterém se oko pozorovatele mate a ztrácí. Pohlédneš a vidíš chameleona černého, poté se mění jeho podoba do barvy bílé, jako by si převlékal šaty. Potom se jeví zase úplně jinak, převlékne se do opalizující modrozelené stejně jako herec, který si vymění masku nebo kostým. Příroda sice nezná žádné jedovaté nápoje a masti jako Médea či Kirké, ale přece jí může člověk nazývat umělkyní proměny.“ (Claudius Aelianus, 175–235 p.Kr.)
Kudělova malířská tvorba započala bezprostřední reflexí reality. Zaznamenával krajinu kolem sebe, pohledy do interiérů a zahrad. Červená branka vedoucí k předzahrádce domku zavalená sněhem s prokopanou cestičkou, obraz zdánlivě obyčejný, ale tolik evokující vzpomínky na běžnou každodennost, která si nezadá s monumentálním účinem romantické krajiny Caspara Davida Friedricha. Divák má pocit, že Kudělovy obrazy jsou pro něj důvěrně známé. Jsou to procházky místy, ve kterých většina z nás prožívá svůj běžný den. Malíř K. v těchto obrazech hledal vnitřní řád, vynalézal geometrický kompoziční rámec, který sloužil k pochopení a adjustaci určité reality. Postupem času se v Kudělově tvorbě objevují nové motivy maleb, které jeho výtvarný repertoár rozšiřují a obohacují o nové perspektivy. Jsou to především obrazy, ve kterých Kuděla rozpracovává klasický žánr malířství, portrét, případně doplňovaný etnografickými inspiracemi své rodné krajiny. V portrétu hledá Kuděla univerzálie malby, nezajímá ho podoba portrétovaného, zachází za specifické rysy individua, hledá jeho podstatu. Snaží se dotknout tajemství lidské tváře, odrazu duše v lidském pohledu, hledá vztah, způsob promítnutí ducha do fyzické matérie anatomie tváře. Zároveň však pracuje s malířským gestem a možnostmi barvy v celé šíři jejích psychologických účinků na psýché diváka jeho obrazů. Podobně přistupuje ke svým obrazům vycházejících z inspirací lidovým krojem, ve kterých má podobný přístup jako v malbách studujících lidskou tvář, jde vždy za hranici něčeho/někoho konkrétního, snaží se promalovat k podstatě malířství a duchovní rovině homo sapiens sapiens. Stejně jako chameleon pohybující se pomalu, ale rozvážně s přesně vypočítanými pohyby se Kuděla pohybuje ve světě malby, stejně jako chameleon mění své barvy a pro diváka připravuje pozoruhodné představení burcující člověka z apatie jeho každodenního přehlcení vizuálním bohatství současného světa.
Zveřejněno / aktualizováno: 30. 09. 2022